NAŠA PONUKA
NÁŠ TIP PRE VÁS
INFORMÁCIE
VČELIE PRODUKTY
DRUHY VČELÍCH MEDOV
ZAUJÍMAVOSTI
ODBER NOVINIEK
- Podrobnosti
- Uverejnené sobota, 25. máj 2013, 19:29
- Napísal: Apis Original
- Prečítané: 13788x
Včelí jed
Včelí jed je sekrétom jedovej žľazy včelej robotnice alebo matky. Sústreďuje sa v jedovom vačku včely, odkiaľ sa zložitým žihadlovým aparátom vpravuje do tela nepriateľa. Ak je včela mladšia ako 21 dní, po vyprázdnení jedového vačku sa jej vytvorí nový jed. Pri teplokrvných živočíchoch, ako je napríklad človek, kontraktilná koža uväzní žihadlo v mieste vpichu, a teda dochádza k vytrhnutiu celého žihadlového aparátu a následnému úhynu včely. Tvorbu jedu podmieňuje prítomnosť bielkovín (peľu) v potrave.
Včelí jed sa získava pomocou odoberacieho rámika vybaveného odporovými drôtmi, pod ktorými je umiestnená gumená podložka, pijavý papier a tvrdý podklad. Odoberací rámik sa umiestňuje pred letáčový otvor úľa a napája sa na elektrický zdroj (12 V) s induktorom napätia (na 250 V). Odber žihadiel trvá cca 25 minút v skorých ranných hodinách, keď sú ešte staršie robotnice v úli. Treba počítať s vysokou útočnosťou včiel pri získavaní jedu takouto formou. Nové metodiky získavania jedu sú založené na princípe získavania jedu bez odobratia žihadlového aparátu. Včelí jed sa uskladňuje vysušený v tmavých hermeticky uzavretých liekovkách, na bezpečnom mieste, pretože ide o vysokotoxickú látku.
Včelí jed je bezfarebná kvapalina, ktorá na vzduchu rýchlo vysychá na šedobiele priezračné kryštáliky.
Včelí jed obsahuje 60% bielkovín, predovšetkým mellitín, ďalej apamín, MCD-peptid, 40% ostatné látky ako napríklad voľné aminokyseliny (histamín, serotonín), cukry (glukóza a fruktóza), enzýmy (fosfolipáza A, hyaluronidáza), prchavé látky.
Včelí jed sa využíva hlavne v lekárske pri zápalových reumatických procesoch, zápaloch kĺbov, šľachových systémov, chronických bolestiach chrbta, neuralgii trojklanného nervu, poruchách pohybového aparátu, na desenzibilizáčnú liečbu proti nežiadúcim reakciám. Aplikuje sa vo forme rôznych mastí, inhaláciou, vpichom živou včelou, injekčne. Treba pamätať na alergikov, u ktorých môže dôjsť až k anafylatickému šoku za príznakov zlyhania základných životných funkcií.