ODBER NOVINIEK

 

 

Prihlásením sa získate niekoľko výhod

Viac info TU

Hodnotenie užívateľov:  / 8
StrašnýNajlepší 

Propolis

 

 

Včela medonosná získava propolis zo živíc a silíc, ktoré sa tvoria na stromoch a kroch, ako aj na pukoch rôznych stromov. Lietavky (staršie včely ktoré opúšťajú úľ) Propolisdonášajú propolis do včelstva vo forme obnôžok na treťom páre končatín, podobne ako peľ. Včely uzatvárajú propolisom všetky otvory menšie ako 5 mm, zužujú letáče, vyhladzujú voskové bunky a zatmeľujú usmrtené živočíchy, ktoré vnikli do úľa a sú príliš veľké na vynesenie z úľa.
Propolis má žltohnedú, zelenohnedú až čiernu farbu.
Jeho fyzikálna vlastnosť je podobná živici, pri teplom prostredí je lepivá, v chladom prostredí krehne a tuhne.
Propolis sa topí pri teplote 80 - 104° C.

Propolis sa využíva hlavne vo Farmaceutickej oblasti. V tejto oblasti je jeho použitie veľmi široké hlavne v humánnej i veterinárnej medicíne. Používa sa v dermatológii (ošetrenie rán, exémov, vredov, plesňových onemocnení), zubnom lekárstve (ústne spreje), pri chorobách z ožiarenia, poruchách imunitného systému, rakovine, anémii, infekciách dýchacieho systému a pod.. Má aj protizápalové a mierne anestetické vlastnosti. Na trhu sú dostupné prípravky aj na orálnu aplikáciu, v domácnostiach sa odporúča výlučne vonkajšie použitie.
Ďalej sa propolis využíva aj v kozmetickej oblasti ako napríklad krémy proti starnutiu, vlasové kondicionéry, deodoranty, dezinfekčné, antioxidačné a ochranné prostriedky.
V technickej oblasti sa využíva ako napríklad ochrana dreva nachádza sa v lakoch na drevo a pod.

Produkciu propolisu umelo zvyšujeme zakrytím stropu úľa plastovou tkaninou s okami menšími ako 3 mm, ktorú včely zatmelia. Po stuhnutí v chladničke sa propolis z tejto tkaniny vymrví. Ďalej sa propolis získava ešte zo zoškrabiek z rámikov, stien úľa a podobne.

 

Propolis  obsahuje približne 55 % živicových a balzamových látok, približne 30 % vosku, 5-10 % éterických olejov, približne 2-5 % peľu, zvyšok tvoria vitamíny a mikroelementy. Farba propolisu je rozličná – od svetlohnedej po tmavočervenú – a závisí od jeho pôvodu. Pri uskladnení vo vzduchotesných nádobách v tmavom a chladnom prostredí si propolis udrží účinnosť až 5 rokov.

Propolis z mierneho klimatického pásma ( čo je v našom prípade) obsahuje asi 40 rozdielnych fenolových komponentov, z ktorých asi 90-95 % tvoria flavonoidy. Flavonoidy sú príčinou imunopotenciačných vlastností propolisu. Ich bohatý výskyt v propolise potvrdzuje pri porovnaní zo súčasne používanými antibiotikami jeho široké spektrum účinnosti proti baktériám, vírusom a hubám. Kyselina ferulová v propolise má antibakteriálny  účinok.

Nežiaduce účinky propolisu sú veľmi zriedkavé, čo pri antibiotikách používaných v súčasnosti nie je častým javom.

Propolisová tinktúra a propolis samotný je bohatý na výskyt stopových prvkov dôležitých pre život, napr. železa, hliníka, vanádia, vápnika, kremíka, mangánu, stroncia, sodíka a horčíka. Všetky tieto prvky sú nevyhnutné na optimálny priebeh fyziologických procesov. Stopové prvky ovplyvňujú premenu bielkovín, tukov a cukrov, syntézu proteínov v organizme, schopnosť tepelnej regulácie organizmu, tvorbu krvi a kostí, ako ak imunobiologické reakcie. V tejto súvislosti sa dokázalo, že medzi stopovými prvkami, vitamínmi a hormónmi existujú vzájomné vzťahy.

Výskum propolisu preukázal, že propolisom boli rozličné kmene mikroorganizmov zničené v priebehu 15 -20 minút, iné do 5 hodín. Závisí to od senzibility mikroorganizmov, ako aj od pôvodu a koncentrácie propolisu.

Pri menších poraneniach a ťažkostiach možno propolis použiť zvonku aj bez konzultácie s lekárom. Užívanie propolisu v žiadnom prípade nekombinovať s inými liekmi a už vôbec nie s antibiotikami bez konzultácie s lekárom.

Odbornými výskumami definitívne potvrdenie antibakteriálneho, antibiotického, ale aj imunologického a antiseptického účinku je neobyčajne významné pre cielenú terapiu, či už sa používa sám alebo aj ako podporný prostriedok.

Propolis je antibiotikum porovnateľné s bežne používanými antibiotikami, napr. ako je penicilín a iné.  Toto antibiotikum je schopné obdivuhodným spôsobom upevniť imunitný systém človeka.

Propolis je veľmi vhodný nielen na liečenie ochorení, ale aj na profylaxiu. Podporuje, posilňuje a povzbudzuje imunitný systém človeka.

 

Využitie propolisovej tinktúry v praxi:

Virózy, bolesť hrdla a pod. - 3 x denne 1 čajovú lyžičku, pri akútnej viróze a silnej a rýchlo nastupujúcej bolesti hrdla a pod. 4 x denne 2 čajové lyžičky.

Bolesť -  Propolis môžeme označiť za prírodný aspirín. Propolis totiž zmierňuje bolesti. Spôsobujú  to niektoré flavonoidy, ktoré sa v ňom nachádzajú, a rovnako ako syntetické prípravky proti bolestiam, spomaľujú tvorbu prostaglandínu spôsobujúceho bolesť. Na rozdiel od syntetických prípravkov  proti bolestiam má však propolis tú prednosť, že jeho flavonoidy sú prírodného pôvodu, a preto nemajú nijaké vedľajšie účinky na tráviacu a nervovú sústavu.

Opar -   pľuzgieriky oparu možno úspešne liečiť potieraním propolisovým roztokom.

Angína, bolesť a zápal hrdla, nádcha -   pri angíne, zápaloch a bolestiach hrdla a ochoreniach horných dýchacích ciest treba 1-2 čajovými lyžičkami tinktúry kloktať tak dlho, až sa obohatením slinami dá zmes v ústach prehltnúť. Tinktúru možno použiť aj zriedenú. Mala by sa užívať 3 krát denne.

Prechladnutie  -  prechladnutia sa liečia tak , že sa 3-krát denne 15-20 kvapiek propolisovej tinktúry pridá do malého množstva teplej vody a tá sa vypije. Okrem toho sa môže kloktať čistou tinktúrou, čím sa proces liečenia urýchli.

Ošetrenie rán - staré a zle hojace rany ošetrené propolisovou masťou sa rýchlo zahoja. Požadované liečivé účinky sa dajú dosiahnuť aj tinktúrou, ktorou sa rana 4-krát denne potiera.

Žalúdočné a dvanástorníkové vredy -  40 kvapiek tinktúry sa pridá do 100 kvapiek teplého mlieka a užíva sa 2-krát denne, vždy hodinu pred jedlom.

Vnútorne infekcie vyvolávajúce horúčky - Pri všetkých vnútrotelových infekciách, ktoré vyvolávajú horúčkovité stavy. Požívať 3-krát denne 30 kvapiek tinktúry do čaju.

Bolesť žalúdka -   50 kvapiek propolisovej tinktúry zriedime v 100 ml teplom čaji– bolesti rýchlo ustupujú. Pri žalúdočných parazitoch možno užívať 2-krát denne na lačný žalúdok.

Otlaky a kurie oká - Na otlaky – kurie oká, stvrdnuté časti kože použijeme propolisovú tinktúru vo forme obkladu. Kúsok vaty namočíme do tinktúry a prikladáme na choré miesto. Odporúča sa používať večer pred spaním a opakovať viackrát až do vyliečenia. Upozornenie: Niekoľko dní budú choré miesta pokožky boľavé – citlivé.

Zápcha -   50 kvapiek propolisovej tinktúry zriedime so 100 ml teplej vody – piť  2-krát denne nalačno.

Zápal pečene a obličiek -    Pri zápaloch pečene a obličiek možno dobrý výsledok dosiahnuť užívaním 3-krát denne 40 kvapiek tinktúry do 100 ml teplého čaju. Každý druhý deň treba liečbu vynechať a tento spôsob liečby používať až do vyliečenia.

Artritída -  artritída sa môže liečiť takouto kúrou: Prvý deň sa vezme 1L čistej jablkovej šťavy, do ktorej sa pridá jedna polievková lyžica medu a 6ml propolisovej tinktúry.  Druhý deň sa použije 1L hroznovej šťavy a k nej sa pridá tiež jedna polievková lyžica medu a 6 ml propolisovej tinktúry. Tretí deň sa pripraví žihľavový čaj (0,25 l) a doň sa pridá 10 čajových lyžičiek ovocného octu.   Užíva sa vždy trikrát denne. Kúra sa opakuje až do úplného vyliečenia.

Plesňové ochorenie na rukách a nohách - Pri plesňových ochoreniach medzi prstami na nohách a rukách napadnuté miesta natrieme vatou namočenou v propolisovej tinktúre. Po 6 týždňoch plesne zmiznú.

Zápal pokožky - natierame choré miesta.

Kožné defekty - Pri kožných defektoch, ktoré možno natrieť alkoholom. Choré miesta natrieme propolisovou tinktúrou a defekty sa skoro stratia.

Pri nadmernom požití alkoholu (tzv. proti opici) - Pri nadmernom použití alkoholu vypijeme 100ml teplej vody do ktorej sme nakvapkali 50 kvapiek propolisovej tinktúry

Zápal  prostaty – 3-krát denne 30 kvapiek do čaju

Vysoký krvný tlak - 1-krát denne 30 kvapiek večer pred spaním až do úplného vyliečenia.

Bolesť  zubov - vatu namočíme a priložíme na bolestivý zub. Veľmi účinný liek aj pri hnisajúcich ďasnách.

U žien pri prechode (klimaktériu) - V priebehu jedného roka pred očakávaným prechodom užívať 1-krát denne 10 kvapiek tinktúry do čaju.

Ošetrenie preležanín a starších rán - Na ošetrenie starších rán, preležanín. Choré miesta opatrne umyjeme a viackrát natrieme propolisovou tinktúrou. Za krátky čas prestane mokvanie rany a začne proces hojenia.

Popáleniny 1. Stupňa - Pri popáleninách prvého stupňa. Popálené miesto viackrát potrieme propolisovou tinktúrou a tým zabránime tvoreniu pľuzgierov.

 

POZOR

Pred použitím propolisu vyskúšajte, či nie ste alergickí na propolis.
Alergiu na propolis môžete zistiť tak, že potriete propolisom malú plochu na koži predlaktia. Pokiaľ sa na koži objaví do 24 hodín začervenanie, alebo iný prejav precitlivenosti, nie je vhodné propolis užívať.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zdravotné a výživové tvrdenia

 

Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ kupujúci požaduje presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny musí kupujúci pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom!

 

Rady, informácie a recepty, ktoré sú uvedené na webstránke predávajúceho nenahrádzajú rady lekára. Sú len osobným odporúčaním predávajúceho. Predávajúci nenesie zodpovednosť za nesprávny výklad obsahu. Kupujúci má sám zodpovednosť za svoj zdravie.

 

Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Predávajúci odporúča preto všetky zdravotné problémy kupujúceho konzultovať s jeho ošetrujúcim lekárom, predovšetkým pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, malé deti, resp. ľudí trpiacich vážnymi ochoreniami.

 

NÁKUPNÝ KOŠÍK

 x 

Prázdny košík

PRIHLÁSENIE

NAŠE OCENENIA




www.Slovensky-Med.sk™ na Google+

Copyright © 2013 - 2023 Apis Original™ - www.Slovensky-Med.sk™ Všetky práva vyhradené.

Stránka bola načítaná za 0.002 sekúnd

Zdravotné a výživové tvrdenia: Podľa nariadenia EP a rady ES č. 1924 z roku 2006, nemôžu byť žiadnym potravinám priraďované iné výživové a zdravotné tvrdenia okrem povolených. Všetky informácie o výživových a zdravotných tvrdeniach uvedené na webstránke predávajúceho sú len súborom informácií voľne prístupných z domácich a zahraničných informačných zdrojov a za žiadnych okolností nie sú dôkazom o skutočnom pôsobení potraviny prípadne jej nutričných a liečivých účinkoch. Pokiaľ kupujúci požaduje presné informácie podložené odbornými a vedeckými štúdiami je dôležité oboznámiť sa s nimi prostredníctvom všetkých dostupných odborných zdrojov. Možné pozitívne ale aj nežiadúce účinky potraviny musí kupujúci pred použitím vždy vopred konzultovať so svojím lekárom! Rady, informácie a recepty, ktoré sú uvedené na webstránke predávajúceho nenahrádzajú rady lekára. Sú len osobným odporúčaním predávajúceho. Predávajúci nenesie zodpovednosť za nesprávny výklad obsahu. Kupujúci má sám zodpovednosť za svoj zdravie.Všetky informácie na webstránke predávajúceho majú informačný charakter a v žiadnom prípade neslúžia ako náhrada liečby predpísanej lekárom. Predávajúci odporúča preto všetky zdravotné problémy kupujúceho konzultovať s jeho ošetrujúcim lekárom, predovšetkým pokiaľ ide o tehotné a dojčiace ženy, malé deti, resp. ľudí trpiacich vážnymi ochoreniami.